
Елена – перла сред планините, е дестинация, която ще ви завладее със своята природна красота, богата история и уютна атмосфера. Това малко българско градче, разположено в сърцето на Стара планина, предлага на туристите неповторими изживявания и възможности за активен отдих.
Природните красоти на Елена се простиращи във всяка посока. Околностите са украсени с гори, реки и езера, които създават перфектната рамка за пеши и вело туризъм. Възможностите за планински разходки и екскурзии са безбройни, като ви дават възможност да откриете селца, скрити уединени места и чудни гледки.
Историческото наследство на Елена се изразява в архитектурата на старите къщи с дърворезби, музеите и паметниците. В местния исторически музей можете да се потопите в миналото на града и да научите за неговата роля в българската история.
Гостоприемните хора, аутентичните ресторанти и гостоприемните хотели ще ви накарат да се чувствате като у дома. Елена предоставя възможност за спокойна почивка, но и за активен отдих със ски, риболов, къмпинг и много други занимания.
Ако търсите дестинация, която да ви покани с топлотата си, красотата на природата и богатството на културното наследство, Елена е идеалният избор за вашия следващ туристически опит.
На тази страница ще намерите информация за:

Къща – Музей „Иларион Макариополски“
Исторически и културено-скъпоценен на съкровищница в град Елена. Тази ренесансова къща е родното място на българския просветител, проповедник и икономист Иларион Макариополски. В нея се съхраняват важни артефакти и паметници от живота и дейността на Макариополски.

Часовниковата кула
Часовниковата кула в Елена е исторически символ на града, обогатяващ го със своята уникална архитектура и историческа стойност. Тази забележителна кула се намира в центъра на Елена и представлява великолепен пример за българското Възраждане и неговата връзка с културното развитие на града.

Даскалоливница
Главният символ на Елена е именно сградата Даскалоливница“ – построена през 1844 година за нуждите на първото българско класно училище, основано от Иван Николов Момчилов, бележит учител, преводач и автор на много учебници и пособия.

Попниколова къща
Строена е през първата половина на XIX век – около 1830 година. В първите години след Освобождението в нея е била настанена градската техническа служба, затова се нарича още „Старото инженерство”. Сградата е триетажна, с приземие и два етажа. В приземието са изградени два дюкяна с каменни стени, а горните етажи са жилищни. Къщата е паметник на културата с национално значение.

Петте Разсуканови къщи
Петте Разсуканови или Петте Хаджидимитрови къщи, намиращи се на улица „Сава Катрафилов” са паметник на културата с национално значение. Те представляват един изключително интересен архитектурен ансамбъл от пет къщи под един покрив, строени от хаджи Димитър Разсуканов за петимата му сина.

Къщата на Йордан хаджи Петков
Сега в тази къща е разположена художествена галерия с голям фонд от произведения на изкуството, наброяващи над 1000 експоната и обособени в два раздела – „Средновековно и възрожденско изкуство” и „Съвременна живопис”.

Църква „Свети Никола“
В съседство с Даскалоливницата се намира църквата „Свети Никола”, най-старата в града. От една преписка върху псалтир, подарен през 1518 година на църквата от някой си Пера, научаваме, че тя вече е съществувала в началото на XVI век.

Църквата „Успение на Пресвета Богородица„
С разрешение на русенско-търновския управител Смаил ага бил издигнат нов параклис “Успение на Пресвета Богородица” през 1800 година, преправян в 1813 година в по-солидна сграда.
Обекти от списъка на 100 НТО в Елена
Къща – Музей „Иларион Макариополски“
Обект №60: В нея са се родили борецът за църковна независимост Иларион Макариополски, брат му Никола Михайловски- виден книжовен и просветен възрожденски деец и неговият син- поетът сатирик Стоян Михайловски. В една от стаите през 1863 година е основано еленското читалище“Напредък“.
Арх. – Исторически Комплекс – Даскалоливница
Обект №60: Главният символ на Елена е именно сградата Даскалоливница“ – построена през 1844 година за нуждите на първото българско класно училище, основано от Иван Николов Момчилов, бележит учител, преводач и автор на много учебници и пособия.
Хижи
Хижа Буковец
Сграда с капацитет 42 места, 4 апартамента с 4 санитарни възела, локално отопление с парно, туристическа столова, бюфет, павилион, спортна площадка, паркинг.
Хижа Чумерна
Сграда с капацитет 65 места, етажни санитарни възли и бани, локално парно отопление, туристическа столова и кухня, бюфет, павилион, интернет, аудио и видеотехника, тенис на маса, ски гардероб, ски писти с влекове, спортна площадка, паркинг.